Objevili jste zajímavou pracovní nabídku a chystáte se poslat svůj životopis? Pak si dejte záležet. I v letošním roce totiž počet zájemců o nové zaměstnání vzrostl a na inzerované pozice se hlásí čím dál více lidí. Nepodceňte proto žádný detail a k životopisu připojte také přesvědčivý průvodní dopis.
Průvodní dopis by měl být automatickou součástí odpovědi na pracovní inzerát.
Co je to průvodní dopis
Průvodní dopis se zpravidla zasílá spolu s životopisem a je to první, co si o vás personalisté přečtou. Tento krátký text může rozhodnout o tom, zda zaujmete už v prvních vteřinách a váš životopis se tak dostane na hromádku vhodných kandidátů.
Průvodní dopis by měl ukázat, proč by měl mít personalista zájem zrovna o vás a proč se na danou pozici hodíte víc než ostatní. I když vám možná průvodní dopis připadá jako něco automatického, stále existuje mnoho lidí, kteří svůj životopis pošlou bez něj. Takové kandidáty pak můžete snadno přeskočit. S našimi tipy váš průvodní dopis navíc mezi ostatními vynikne!
Jak se liší průvodní a motivační dopis
Že je průvodní a motivační dopis totéž? Chyba! Mnoho lidí si tyto dva pojmy zaměňuje, jedná se však o dva zcela odlišné texty. Průvodní dopis by měl být automatickou součástí každé reakce na pracovní inzerát. Zpravidla se jedná o krátký text, který se vkládá do těla e-mailu nebo do kolonky ve formuláři, která bývá někdy označena jako průvodní text.
Namísto toho motivační dopis je formální text, který zasíláte ve formátu PDF, stejně jako životopis. Motivační dopis se však zasílá, pokud je to výslovně uvedeno v pracovním inzerátu. Povětšinou bývá součástí žádostí o vyšší pozice a obsahově by měl být detailnější a delší než průvodní dopis.
Průvodní a motivační dopis nejsou totéž.
Proč je průvodní dopis při žádosti o zaměstnání důležitý
Personalisté mohou dostat desítky reakcí na zveřejněný pracovní inzerát a v záplavě odpovědí máte jen pár vteřin na to, abyste je zaujali. Jednou z důležitých věcí je samozřejmě strukturovaný a správně napsaný životopis. Než se k němu však dostanou, máte šanci je zaujmout pár údernými větami, které je přimějí se nad vaším životopisem zastavit.
Průvodní dopis by nikdy neměl mít podobu: „Dobrý den, v příloze zasílám svůj životopis.“. Je ideálním místem, kde se představit a říct, proč právě vy budete pro zaměstnavatele tou nejlepší volbou. Navíc ukážete, že jste odpovědi na daný inzerát věnovali nějaký čas, a že vám na této práci opravdu záleží.
Co napsat do průvodního dopisu a jak má text vypadat
A jak teda bezchybný průvodní dopis napsat? Obecně platí, že by měl obsahovat 2-3 odstavce textu, ve kterých se personalista dozví všechny potřebné informace o vás a o důvodu, proč se na pozici hlásíte.
- Základem je oslovení. Pokud je v inzerátu uvedena osoba, která má životopisy na starost, vždy ji oslovte. Vážená paní X / Vážený pane X. Jestliže v e-mailu jméno personalisty uvedeno není, postačíte si pouze s oslovením vážená paní/pane.
- Kde jste inzerát našli. Abyste ukázali, že průvodní dopis je adresován přímo dané firmě, je dobré zmínit, kde jste nabídku práce objevili.
- Kdo jste. I když posíláte životopis s podrobnými informacemi o své osobě, je dobré se v úvodu e-mailu krátce představit. Lidé si vás lépe zapamatují.
- Proč zrovna vy. Z průvodního dopisu by mělo být patrné, na jakou pozici reagujete a proč si myslíte, že jste na ni vhodní. Není třeba sepsat výčet všech zkušeností a dovedností. Rozhodně však zmiňte, co vás vede k přesvědčení, že jste vhodný kandidát.
-
Nabídněte víc. Průvodní dopis také nezapomeňte řádně zakončit s konkrétní výzvou k akci. Mají vás v případě zájmu kontaktovat telefonicky? Máte zkušenosti, které jsou v pár větách těžko přenositelné? Napište, že o více detailech se rádi rozpovídáte u osobního pohovoru.
-
Rozloučení. Nakonec nezapomeňte na rozloučení. Do průvodního dopisu nepíšeme Na shledanou nebo mějte hezký den. Mnohem lépe vyzní S pozdravem a přáním hezkého dne Daniel Novák
Průvodní dopis není samostatný soubor. Jedná se o krátký text, kterým uvedete váš životopis.
Napsat průvodní dopis není věda. Stejně jako obsah je však důležitá také úprava textu. Proto ho nezapomeňte řádně strukturovat a členit do odstavců. Průvodní dopis pak může vypadat například takto:
Vzor průvodního dopisu
Vážená paní Kalná,
zaujal mě váš inzerát na pracovním portálu GigaPráce.cz. Jazykovou školu Proklos znám již dlouho a velmi ráda bych se stala součástí vašeho týmu lektorů anglického jazyka.
Mám jazykovou zkoušku CPE a svou znalost jazyka jsem prohloubila také ročním pobytem v USA. Před odjezdem jsem tři roky vyučovala na jazykové škole, kde jsem vedla skupinové i individuální lekce. Tato práce byla i mým koníčkem. Proto bych se do tohoto oboru ráda vrátila. Věřím, že v zázemí vaší společnosti bych se navíc mohla dále rozvíjet.
V příloze zasílám svůj životopis. Pokud by Vás však zajímalo cokoliv dalšího, ráda Vaše dotazy zodpovím při osobním setkání.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Bc. Lenka Válková
Pokud si nejste jistí, nechte svůj průvodní dopis zkontrolovat další osobou.
5 zásad, jak napsat průvodní dopis, který zaujme
Průvodní dopis je zkrátka text, který vás může snadno posunout blíže vysněné pozici a potenciálnímu zaměstnavateli ukázat, že pouze bezhlavě nerozesíláte životopisy na všechny strany. O jeho struktuře a náležitostech jsme si již řekli dost. Nyní se podívejme na 5 tipů, jak ho nenechat splynout s průvodními dopisy vašich konkurentů.
1. Vždy napište nový průvodní dopis
Průvodní dopis by měl být vždy napsán na míru dané firmy a pozice. Vyhněte se proto předpřipravené šabloně, kterou jen zkopírujete a vložíte do každého nového e-mailu. Pokud to jde, vždy text adresujte konkrétní osobě a vypíchněte takové zkušenosti, které jsou pro danou pozici relevantní.
2. Dbejte na pravopis i stylistiku
Ani sebevíc zkušeností nepřebije chyby. Ne každý vyniká v českém jazyce. To však není důvod, proč poslat nezkontrolovaný průvodní dopis. Pokud si nejste nějakým výrazem jistí, najděte si ho v internetové jazykové příručce. Když nepomůže ani to, řekněte danou věc opisem. Nakonec nikdy neuškodí nechat text zkontrolovat další osobou.
3. Buďte autentičtí
Na internetu najdete celou řadu frází, které můžete v textu použít. Věřte ale, že personalistům projde rukama tolik průvodních dopisů, že z dalšího jsem spolehlivá a samostatná osoba s tahem na branku budou mít osypky. Raději věci řekněte upřímně od srdce a bez předem přichystaných frází.
4. Nastudujte si danou firmu
Z průvodního dopisu by mělo být jasné, že danou firmu znáte. Pokud i uvedete, že o dané pozici sníte už léta, připravte se na to. Hned při dalším kontaktu mohou personalisté chtít vědět, proč firmu obdivujete a zda znáte její historii.
5. Zmiňte pouze podstatné informace
Nepiště o tom, že jste loni zaběhli půlmaraton v rekordním čase. Možná jste na tuto zkušenost pyšní a máte pocit, že dokládá vaší vytrvalost. Určitě však najdete vhodnější pracovní zkušenosti, které tuto skutečnost dokáží.
V průvodním dopise ani v životopise nikdy nelžete. Při osobním pohovoru byste pak mohli zanechat špatný dojem.
Nejčastější chyby v průvodním dopise
Teď už by pro vás motivační dopis měl být hračka. Na závěr vám však ještě shrneme největší chyby, kterých se můžete dopustit. Než proto kliknete na tlačítko „odeslat“, text e-mailu ještě jednou zkontrolujte.
- Špatný pravopis a stylistika. Před odesláním si e-mail několikrát přečtěte a klidně o totéž poproste další osobu. Pokud totiž tvrdíte, že se skvěle hodíte na pozici asistenta řešícího korespondenci, s pěti chybami v textu příliš přesvědčivě působit nebudete.
- Často používaná klišé. Vyhněte se šablonám na internetu. Spousta frází zní možná hezky. Pokud však personalista uvidí dané spojení už po dvacáté během jednoho měsíce, rozhodně to vaše šance sníží.
- Špatná tonalita. Vyzývá inzerát k tomu, že máte v e-mailu tykat? Nebo naopak působí velmi formálně? Vždy tomu přizpůsobte i tón komunikace.
- Přílišné vychloubání. Lidé chtějí vidět zkušenosti a zdravé sebevědomí. Nezaměňte si to však s vychloubáním a nabubřelostí.
- Nesouvisející zkušenosti. Máte předchystaný průvodní dopis? Upravte ho na míru dané pozice. Možná jste na některou zkušenost obzvlášť pyšní a chcete, aby o ní věděl každý. Zaměstnavatele však zajímá jen to, co je relevantní pro něj.
- E-mailová adresa. A nakonec se podívejte, odkud životopis s průvodním dopisem posíláte. Pokud máte e-mailovou adresu ještě z dob dávno minulých, vytvořte si novou. [email protected] sice zřejmě nerozhodne o vyřazení vašeho životopisu, rozhodně však nepůsobí ani příliš profesionálně :)
Ještě jste svou vysněnou pracovní pozici nenašli? Prohlédněte si aktuální nabídku pracovních inzerátů.